O Doamne Tatăl meu... #42

Created: 28.11.2025

[Strofa 1] 
O Doamne, dă-mi putere
Ca să te pot sluji,
Şi în tainice ceasuri
 Să te pot întâlni.

[Strofa 2] 
Nu mă lăsa în ceaţă,
O Doamne, Tatăl meu,
Nici să am vânt în faţă,
Fii Tu, scutul meu mereu!

[Strofa 3] 
O Doamne dă-mi lumină
Ca să umblu mereu
În adevăr şi pace
Şi cu cântări chiar la greu.

[Strofa 4] 
Nu mă lăsa, o Doamne!
Nu mă lăsa în rău
Nu-mi lua lumina vieţii,
ci creşte-mă mereu.

[Strofa 5] 
O Doamne, după Tine, tânjesc mereu, mereu,
Aştept o rază...aştept mereu, mereu,
Aşa cum aşteaptă iedul, după mama sa,
Aşa acum aşteaptă străjerul, dimineaţa.

[Strofa 6] 
Sunt însetat după Tine,
Nu mai pot trăi,
Doar Tu-mi dai desfătare
Şi mă întăreşti spre-a fi.

[Strofa 7] 
Tu eşti bucuria şi dragoste, mereu,
Tu eşti temelia, pe care se sprijină braţul meu,
Tu eşti nădejdea vie şi Mă susţii la greu
Tu eşti izvorul dar şi Mântuitorul meu.